Πίνακας μονοτονίας

Ερωτήσεις σχετικά με εικόνες , πίνακες και γραφήματα.
Απάντηση
Jmetax
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Αύγ 15, 2017 11:33 am

Πίνακας μονοτονίας

Δημοσίευση από Jmetax »

Πως θα μπορούσα να φτιάξω ενα πίνακα μονοτονιας για τη συνάρτηση log x -x^2 +1... ;
Άβαταρ μέλους
Tolaso
Ιδρυτής
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 7:47 pm
Τοποθεσία: @Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Πίνακας μονοτονίας

Δημοσίευση από Tolaso »

Καλώς όρισες Jmetax,

πρώτα από όλα η ερώτησή σου δεν ανήκει στο φάκελο " Μαθηματικά και Επιστήμη" . Για το λόγο αυτό θα μετακινηθεί αργότερα στο σωστό φάκελο. Τώρα, για την ερώτηση καθ' αυτού.
  1. Πρέπει πρώτα κάποιος να μελετήσει τη συνάρτηση ως προς τη μονοτονία.
  2. Στη συνέχεια να διαβάσει το εγχειρίδιο που δίδει τους πίνακες προσήμου ή και μονοτονίας που βρίσκεται εδώ
Καταλαβαίνεις, φυσικά, ότι η κατασκευή ενός πίνακα μονοτονίας ή και προσήμου είναι μία χρονοβόρα διαδικασία και θέλει φυσικά κάποια εξοικίωση. Επίσης , η διαδικασία δε πρέπει να ακολουθείται τυφλοσούρτι.

Σου συνιστώ λοιπόν να μελετήσεις το εγχείριδιο και να προσπαθήσεις να φτιάξεις μόνος σου το κώδικα που παράγει το πίνακα που θες. Αν δε μπορέσεις , τότε ανέβασε τι έχεις κάνει και θα σε βοηθήσουμε για το παραπέρα.

Το manual πολλά έτοιμα παραδείγματα και φυσικά κώδικες για το πώς μπορείς να φτιάξεις και συ το πίνακα μονοτονίας. Happy TeXing.
Δε παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων . Για αυτήν υπάρχει το forum ! Όλα τα μηνύματα σχετικά με υποστήριξη θα αγνοούνται!!

Προσλάβετέ με για τις LaTeX εργασίες σας. | Αγοράστε με έναν καφέ.
Άβαταρ μέλους
Community Bot
Robot
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 10:06 pm

Re: Πίνακας μονοτονίας

Δημοσίευση από Community Bot »

To θέμα μετακινήθηκε στο σωστό φάκελο.
Είμαι ένας ανενεργός λογαριασμός για τις απαιτήσεις της κοινότητας.
Jmetax
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Αύγ 15, 2017 11:33 am

Re: Πίνακας μονοτονίας

Δημοσίευση από Jmetax »

Tolaso έγραψε: Τρί Αύγ 15, 2017 5:33 pm
  1. Πρέπει πρώτα κάποιος να μελετήσει τη συνάρτηση ως προς τη μονοτονία.
  2. Στη συνέχεια να διαβάσει το εγχειρίδιο που δίδει τους πίνακες προσήμου ή και μονοτονίας που βρίσκεται εδώ
To ii. μου φαίνονται κινέζικα. Θα προσπαθήσω και αν έχω πάλι κάποια απορία θα επανέλθω.
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες