ορθογραφικός έλεγχος

Ερωτήσεις σχετικά με το κειμενογράφο TeXstudio.
Απάντηση
kkoudas
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:54 am

ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευση από kkoudas »

Καλημέρα!

Προσπαθώ να δω πως θα έχω ορθογραφικό έλεγχο για τα ελληνικά στο TeXstudio.
  • Έχω κατεβάσει το λεξικό orthosgreek-el_GR-0.3.oxt.
  • Το έχω μετατρέψει σε .zip, το αποσυμπίεσα και όρισα ως "φάκελο ορθογραφικών λεξικών" τον orthosgreek-el_GR-0.3\dicts, ο οποίος όμως φαινόταν (ενώ δεν ήταν*) άδειος όταν τον όριζα ως φάκελο ορθογραφικών λεξικών.
  • Στον "Έλεγχο Γλώσσας" είναι el_GR.
  • Στο Thesaurus Database έβαλα το th_el_GR_v2.dat
  • Το έχω μετατρέψει σε .zip ώστε
και πάλι το λεξικό δεν ανταποκρίνεται, είναι όλο το κείμενο κόκκινο, σαν να βρίσκει τα πάντα λάθος.

Τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

* Είχε τα αρχεία el_GR.aff, el_GR.dic, hyph_el_GR.dic, th_el_GR_v2.dat, th_el_GR_v2.idx.
Άβαταρ μέλους
Tolaso
Ιδρυτής
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 7:47 pm
Τοποθεσία: @Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευση από Tolaso »

Τι λειτουργικό σύστημα έχετε; Χρησιμοποιώ Linux / Ubuntu οπότε το TeX Studio που τρέχω λαμβάνει αυτόματα το λεξικό από το σύστημα και μου τρέχει χωρίς να κάνω κάτι παραπάνω ... :)
Στιγμιότυπο από 2017-10-19 14-06-19.png
Στιγμιότυπο από 2017-10-19 14-06-19.png (228.69 KiB) Προβλήθηκε 14003 φορές
Υ.Σ: Αν έχετε Windows θα πρέπει να το κοιτάξω.
Δε παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων . Για αυτήν υπάρχει το forum ! Όλα τα μηνύματα σχετικά με υποστήριξη θα αγνοούνται!!

Προσλάβετέ με για τις LaTeX εργασίες σας. | Αγοράστε με έναν καφέ.
Άβαταρ μέλους
Tolaso
Ιδρυτής
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 7:47 pm
Τοποθεσία: @Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευση από Tolaso »

Εύρηκα!!

Πήγαινετε στο TeX Studio στο

Επιλογές > Ρύθυμιση TeX Studio > Έλεγχος Γλώσσας

και στην επιλογή που λέει κατέβασμα επιπρόσθετων λεξικών πατάτε "Open Office". Θα μεταβείτε σε ένα σύνδεσμο που σας δίδει διάφορα λεξικά ( μπορεί να σας πει πως η σύνδεση δεν είναι ασφαλής ... πατήστε να βάλετε εξαίρεση ) . Στη σελίδα εκεί θα δείτε πως τα λεξικά βρίσκονται σε δύο σελίδες. Τα ελληνικά είναι στη δεύτερη σελίδα . Πατήστε να κατεβάσετε το αρχείο Greek_Caps_English_US το οποίο έχει κατάληξη .otx .

Στη συνέχεια πηγαίνετε στη διαδρομή C:\Users\sv\AppData\Roaming\texstudio\dictionaries και εκεί μέσα θα δείτε τα εξής:
dictionary.png
dictionary.png (119.6 KiB) Προβλήθηκε 13999 φορές
Θα ανοίξετε το φάκελο Greek_Caps_English_US και θα αντιγράψετε τα εξής δύο αρχεία

Κώδικας: Επιλογή όλων

el_GR.aff
el_GR.dic
και θα τα επικολλήσετε εκεί που βρίσκονται και τα υπόλοιπα αρχεία όπως δείχνει η εικόνα πάνω.

Τέλος θα πάτε στο TeX Studio και κάπου προς το τέλος θα πρέπει να δείτε τα εξής:
dic.jpg
dic.jpg (6.57 KiB) Προβλήθηκε 13999 φορές
Στη θέση el_GR πρέπει να εμφανίζεται κάποια άλλη γλώσσα .. Επιλέξατε πάνω εκεί και θα πρέπει να εμφανιστεί η ελληνική επιλογή el_GR.


Αν τα κάνατε σωστά δε θα πρέπει να έχετε κανένα πρόβλημα και δε θα πρέπει να εμφανίζονται κόκκινες γράμμες κάτω από τις ελληνικές λέξεις όπως βλέπετε στη τελευταία εικόνα
final_screen.jpg
final_screen.jpg (7.58 KiB) Προβλήθηκε 13999 φορές
Αν πάλι αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα, εδώ είμαστε.

Υ.Σ 1: Το παραπάνω δούλεψε σε windows 7. Πολύ καλή ερώτηση . Ευχαριστούμε που τη μοιραστήκατε μαζί μας. Προσωπικά εμένα δε με είχε απασχολήσει ποτέ. Να στε καλά. Καλό μεσημέρι.

Υ.Σ 2: Ίσως να χρειάζεται κάθε φορά που κάνετε επανεκκίνηση το TeX Studio να ξανά ρυθμίζετε τη γλώσσα σε el_GR αν και είμαι σίγουρος πως αποθηκεύεται κάπου στις ρυθμίσεις. Δε το ψαξα και αυτή τη στιγμή ετοιμάζομαι για μάθημα ... Κάποια στιγμή όμως θα το κάνω. :) :)
Δε παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων . Για αυτήν υπάρχει το forum ! Όλα τα μηνύματα σχετικά με υποστήριξη θα αγνοούνται!!

Προσλάβετέ με για τις LaTeX εργασίες σας. | Αγοράστε με έναν καφέ.
kkoudas
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:54 am

Re: ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευση από kkoudas »

Windows 10 έχω. Κατέβασα το λεξικό κι έβαλα τα δύο αρχειάκια στο φακελάκι που λέγατε. Βέβαια μου βγήκε το λάδι, διότι δεν ήταν ακριβώς η διαδρομή που υποδείξατε, εικάζω επειδή έχουμε άλλη έκδοση των windows. Πάντως με αυτήν υπόψιν βρήκα με λίγη προσπάθεια και πειραματισμό τη λύση, οπότε όλα ΟΚ!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!!
Άβαταρ μέλους
Tolaso
Ιδρυτής
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 7:47 pm
Τοποθεσία: @Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευση από Tolaso »

:oops: :oops:
Θα διορθώσω το post αύριο !! Ευχαριστώ για το σκούντηγμα.
Δε παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων . Για αυτήν υπάρχει το forum ! Όλα τα μηνύματα σχετικά με υποστήριξη θα αγνοούνται!!

Προσλάβετέ με για τις LaTeX εργασίες σας. | Αγοράστε με έναν καφέ.
osarrasp
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 28, 2020 4:45 pm

Re: ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευση από osarrasp »

Eυχαριστουμε πολυ !!! :idea:
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες